Jaki powinien być plac zabaw z myślą o dziecięcych potrzebach

Intensywna wyobraźnia malucha wymaga od niego ruchu na świeżym powietrzu. To pod najmłodszych tworzy się funkcjonalne place zabaw, gdzie nasze dzieciaki mogą wyszaleć się do krańców swoich sił. Publiczne place zabaw kojarzymy przeważnie przez kompleks atrakcji z drewna jak mostki, wieżyczki, schodki i wykończenia z plastiku (zjeżdżalnie).

Interesuje Cię odpowiedź na pytanie jakie place zabaw są najbezpieczniejsze? Niezliczona ilość wiadomości dotyczących tego tematu.

Plac zabaw dla dzieci

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

O atutach miejsc na zabawę dzieci świadczą bez wątpienia urządzenia na plac zabaw, a konkretniej ich stan. Użytkowane regularnie, ale niewyeksploatowane urządzenia gwarantują dzieciakom poczucie spełnienia i wyszalenia się przez możliwość korzystania z wszystkich fragmentów placu.

Przy konstrukcji urządzeń omawianych placów istotną rolę odgrywa docelowy target pod przyszły plac zabaw. Gdy ma służyć on najmłodszych dzieciom, w wieku przedszkolaków i żłobkowym, powinien być odpowiednio niski a więc i bezpieczny. Starszaki uznaliby ten plac i trzyschodkowy budyneczek i zjeżdżalnię półtorametrową za „nudne”, aczkolwiek dla najmłodszych, raczkujących z zabawami i chodzeniem, jest to ekstra rozrywka.

Dla starszaków i uczniów szkół podstawowych twórcy zabudowy pod place zabaw szykują większe urządzenia gwarantujące więcej frajdy. Takie place zabaw dysponują falowanymi na kilka metrów zjeżdżalniami, huśtawkami i karuzelami, mają tunele dla dzieci do zabawy na przechodzenie, czy drążki do podciągania, po których najodważniejsi… chodzą. Dzisiaj popularność zyskują zamknięte zjeżdżalnie, odcięte od światła, przypominające wielkie rury z parków wodnych. Są one oczywiście krótsze, ale nawet odcięcie światła słońca na chwilę budzi w dzieciach adrenalinę i chęć spróbowania jeszcze raz. Aż do zmęczenia.

Ogrodowy plac zabaw

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com
Place zabaw stawia się z myślą o potrzebach aktywizujących dzieci. Spotykane są jednak zdania, że urządzenia na plac zabaw są podobne do siebie, nastawione właśnie na fizyczny ruch. Jakoby nie rozwijały kreatywnego myślenia. Co prawda powstają elementy składające się z wyszukania układanek, stoliki na gry planszowe, ale to wciąż za mało. Powierzchnie dzisiejszych placów zabaw pokryte są elastyczną i przepuszczającą wodę pianką, odporną ponadto na intensywne temperatury i promienie słońca. I tak porównując do starych placów zabaw na płytach, tak licznie funkcjonujących jeszcze kilkanaście lat temu widać postęp w kwestiach bezpieczeństwa.
Tagi: , , , ,
Napisano w Gry na konsole, Przyszła mama

Najnowsze hity