Styczniki i zwalniaki – niewielkie urządzenia niezbędne do pracy innych, większych maszyn.

Technologie idą wciąż do przodu, więc przedsiębiorstwa, które potrzebują być na rynku powinny ulepszać swoje towary i nadawać im tonu. Mnóstwo dziedzin użytkuje urządzenia elektryczne, aplikacje i sprzęty, które potrzebują kontrolowania. Zasadniczo, to nie tylko przemysł i przedsiębiorstwa stosują to, ale również ludzie w domach.

Zwalniak
Są różne sprzęty wspomagające i ułatwiające pracę. Nie tylko umożliwiają załączać różne rzeczy, ale też dawać im dynamikę, przekazywać informacje, impulsy, czy po prostu podtrzymywać pracę. Są to między innymi styczniki i zwalniaki. Te pierwsze mają przeznaczenie w wielu różnych aplikacjach w produkcji i budownictwie. Są one sprzętami, które sterują pracą silników, klimatyzatorów, ogrzewaczy, wentylatorów, pomp, urządzeń dźwigowych, systemów świetlnych ale także układów do polepszenia współczynnika siły. Są różnorakie rodzaje styczników, na przykład mini styczniki o mocach od 4 do 5,5 kW, czy blokowe tak zwane uniwersalne o mocy do 400 kW.

Na rynku są także typy instalacyjne do użytku tak w produkcji, jak i w mieszkaniu. Potem są rodzaje przemysłowe, termiczne, klasyczne i elektroniczne. Krótko charakteryzując – stycznik jest łącznikiem, służącym do złączania obwodów głównych, w których zestyki robocze są zamykane elektromagnesem i są trzymane w tym stanie, póki napięcie cewki jest odpowiednio wysokie. Autor:

Jeśli obwód cewki elektromagnesu zostanie przerwany, to zwory spadają poprzez wpływy pracy sprężyny i zostają otwarte zestyki robocze. Odmiennym typem sprzętu wpierającego pracę sprzętów i ich bezpieczne oddziaływanie są zwalniaki. Ich działanie polega na wysuwie tłoczyska z należytą siłą na określony skok. Są one używane między innymi w hamulcach do hamowania – otwierania hamulców szczękowych i tarczowych. Mają one zabudowane wewnątrz sprężyny, które nie tylko wywołują działanie hamulców, ale także moment hamowania.

Zwalniaki mogą być również stosowane w innych sprzętach, ale istnieje jeden warunek a mianowicie potrzebne jest im zasilanie napięciem trójfazowym. Tak więc mają one zastosowanie tam gdzie jest niezbędna praca posuwisto – zwrotna, a więc do zamykania i otwierania klap, drzwi, do działania zasuw i zaworów, do unoszenia i opuszczania zapór oraz do poruszania cięgieł i dźwigni. Tak szeroki asortyment umożliwi dopasowanie styczników i zwalniaków do każdej maszyny gdzie są wymagane.

Tagi: , , , , , ,
Napisano w Akcesoria do konsol